Villámvédelmi felülvizsgálat


A villámvédelmi felülvizsgálat célja annak biztosítása, hogy az épületek és létesítmények megfelelő védelemmel rendelkezzenek a villámcsapások okozta (mind személyi, mind anyagi) károk ellen. A felülvizsgálat során ellenőrzöm a villámvédelmi rendszerek, a felfogók, levezetők, földelőrendszerek és túlfeszültség-védelmi eszközök állapotát és működését és megfelelőségét.

A felülvizsgálatot az 54/2014 (XII.5.) BM rendelet Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) előírásai alapján végzem, és rendszeres időközönként szükséges elvégeztetni, különösen villámcsapás, az építmények átalakítása, bővítése vagy a villámvédelmi rendszer módosítása után. A vizsgálat után mérési jegyzőkönyvet és minősítő iratot készítek, amely részletes kiértékeléseket, esetleg javaslatokat tartalmaznak a szükséges javításokra, amennyiben a felülvizsgálat során ilyet tapasztalok.
A villámvédelmi rendszert mindíg a létesítésének az idején aktuális szabványok és előírások szerint kell minősíteni.

A villámvédelmi rendszer vizsgálata rendkívül fontos, ugyanis elemei folyamatosan ki vannak téve az időjárás minden ártalmas tényezőjének, az idő múlásával ezek károsodhatnak, rongálódhatnak!
Amennyiben egy épületre telepítettek villámvédelmi rendszert, annak felülvizsgálata ne csak azért legyen kötelező, mert törvényi előírás, hanem azért is, mert sajnos évente több épületről hallunk, ami a villámcsapás következtében megsérült vagy leégett!
Egy elhanyagolt villámvédelmi rendszer adott esetben veszélyezteti az emberi életet, épületben keletkezett tüzek veszélyét és az elektromos rendszer meghibásodásának a kockázatát növeli. Ezért is szükséges a villámvédelmi felülvizsgálat, hogy ezekre a veszélyekre felhívja a figyelmet és javaslatokat adjon az esetlegesen feltárt hibák kijavítására, gyorsan, szakszerűen és megfizethető áron!

A villámvédelmi felülvizsgálat gyakorisága:

  • létesítéskor az eltakarásra kerülő részeket kell felülvizsgálni, és azokról fotókat készíteni
  • a villámvédelmi rendszer átadása előtt az első felülvizsgálatot el kell végezni
  • a villámvédelmi rendszert ért sérülés, nagyobb erejű villámcsapás, illetve minden javítás, felújítás, átalakítás után
  • időszakos felülvizsgálatot kell csinálni 3 évente a robbanásveszélyes helyeken
  • minden más esetben időszakos felülvizsgálatot kell csinálni 6 évente

A villámvédelmi felülvizsgálatnak két fajtája van; a norma és a nem norma szerinte, melyre minden esetben a saját előírásai vonatkoznak, és melyet a létesítés, átadás vagy az utolsó bővítés/átalakítás időpontja határoz meg.

A villámvédelmi felülvizsgálat megléte és a feltárt hiányosságok megszüntetése miatt a mindenkori üzemeltető (természetes személy vagy gazdasági szervezet) a felelős, és ezeket a dokumentumokat egy katasztrófavédelmi ellenőrzés alkalmával el is kérik!