Villamos biztonsági felülvizsgálat
A villamos biztonsági felülvizsgálat célja, hogy az arra kiképzett és felhatalmazott személyek ellenőrizzék a villamos berendezések biztonságos működését és megfelelőségét a vonatkozó szabványoknak és előírásoknak.
Ez a folyamat magában foglalja a berendezés(ek) részletes vizsgálatát, szemrevételezést, méréseket, majd a mérések számszerű eredményének a kiértékelését, hogy a felhasználó meggyőződhessen arról, hogy berendezései biztosítottak e az áramütés elleni védelem szempontjából, illetve megfelelnek e a tűzvédelmi előírásoknak!
A felülvizsgálat alkalmával a felülvizsgáló meggyőződik arról, hogy a villamos hálózat és a rákapcsolt berendezések, illetve az azokat védő zárlat- és túláramvédelmi eszközök működése megfelelő, és nincsenek e olyan hibák, esetleges hiányosságok, melyekről a felhasználó lehet, hogy nem is tud, azonban veszélyt jelentenek vagy jelenthetnek a későbbi üzemvitel során.
A fent említett vizsgálatokat csak villamos biztonsági felülvizsgáló vagy érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló végezheti el, mely vizsgálatokról jegyzőkönyv készül, és amely jegyzőkönyveket a későbbi felülvizsgálatok alkalmával be kell mutatni!
Magyaroszágon a következő esetekben kötelező a villamos biztonsági felülvizsgálat, melyet a 40/2017. (XII.4) NGM rendelet szabályoz:
Első ellenőrzést szükséges végezni a hálózat vagy berendezés telepítésekor/létesítésekor, mely nem tartalmazhat hibát
Időszakos felülvizsgálatot szükséges végezni az alábbi esetekben:
1. legalább 3 évente:
- a fázisonként 32 A-nál nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelemmel korlátozott villamos berendezésen
- lakóépületek, kommunális épületek villamos berendezésén, ha az munkahelynek minősül
2. legalább 6 évente:
- lakóépületekben lévő lakásokban
- társasházak közös tereibenRendkívüli eseményt követően
Lakóépületek bérbeadásánál (amennyiben nem rendelkezik 6 évnél frisebb ilyen felülvizsgálattal)
Lakóépületek eladásakor
Azokban a lakóépületekben, ahol fázisonként 32 A-t meghaladó betáplálás van és 30 mA-nél nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a berendezések. (FONTOS: minkét feltételnek egyszerre kell teljesülni)
Az épületnek nem minősülő műtárgy 50 kW-ot meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén
A villamos biztonsági felülvizsgálat megléte és a feltárt hiányosságok megszüntetése miatt a mindenkori üzemeltető (természetes személy vagy gazdasági szervezet) a felelős!